Dijital Dergicilik Okulu Nedir?

Dergicilik Okulu, düşünebilen, araştırma yapabilen, araştırma bulgularını harmanlayarak yeni değerler üretebilen bir genç neslin yetişmesine katkı sağlamak amacıyla, alanında uzman dergicilerle gençlerimizi buluşturarak geleneksel düşünce yapımızı, geleceğimizin düşünürlerine ve yazarlarına aktarmayı hedeflemektedir.
Dergi yayıncısı profesyonellerle buluşan gençlerimiz, yine dergicilik alanında uzman mentör hocalarımızın birebir danışmanlık desteğiyle, dergicilik alanında temel seviye eğitimlerini tamamlayacaklardır.

Neden Dijital Dergicilik Okulu’nda Olmalıyım?

Dijital Dergicilik Okulu ile birlikte gençlerimizin yeteneklerinin uzmanlar tarafından keşfedilmesi ve var olan yeteneklerinin geliştirilmesine katkı sağlanması hedeflenmektedir.
Düzenli okuma,
İnceleme, araştırma, irdeleme ve değerlendirme yapma,
Yazı yazma,
Yazıları toplama ve derleme
Yazılara editoryal müdahalelerde bulunma,

Tasarım yapma,

Video içerik üretme,

Grup çalışmaları yapma,
Röportaj yapabilme,
Dosya bulma/hazırlama ve araştırma yapma
Tema hazırlama ve uygulama,
Estetik kaygı duyarak tasarım yapma ve tasarımı yönlendirme gibi bir dergicinin edinmesi gereken temel seviye eğitimleri alacak olan gençlerimizin proje sonunda, kendi dergilerini tasarlamaları ve hazırladıkları dergileri yayımlayarak; geleceğin yazarları, düşünürleri, dergicileri olma yolunda önemli bir adım atmış olacaklardır.

Dijital Dergicilik Okulu’na Kimler Katılmalı/Katılabilir?

İletişim, yazı yazma, tasarım, mizanpaj, video içerik üretme, senaryo yazma liderlik, girişimcilik, tahlil kabiliyeti, birlikte çalışma kültürü, kültürel özgüven ve en önemlisi de veriyi bilgiye çevirme çabası yani değer/düşünce üretimi alanlarında kendini geliştirmek isteyen i gençler Dijital Dergicilik Okulu’na katılabilir.

Kimler Dergi Yayımlayabilir?

Dijital Dergicilik Okulu’nu tamamlayan yani veriyi/bilgiyi kendi bilgi, birikim ve düşünceleriyle yoğurarak değer/düşünce üretebilen herkes dergi yayımlayabilir.

Dijital Dergicilik Okulu’ndan Eğitim Alanlar Dergi Yayınlayabilir Mi?

Bu sorunun cevabı için; https://www.dergicilikokulu.com/dergiler/

Bu sayfada gördüğünüz tüm dergiler Dijital Dergicilik Okulu’ndan eğitim almış öğrencilerimizin eğitim sonucunda tamamen kendi ürünleri olan dergiler. Hepsi birbirinden güzel, birbirinden değerli. Neden mi? Çünkü;

Dijital Dergicilik Okulu’nda Neler Yapılıyor? Yapıldı?

Bu sorunun kısaca cevabını vermek için aşağıdaki videoları ekledik.

Dergi Nasıl Yayımlanır? Biz Dergi Yayımlayabilir Miyiz? Fanzin Dergi?

Dergi yayımlamanın iki yolu vardır. Birinci profesyonel dergicilik dediğimiz matbaa yoluyla basılan maliyeti yüksek dergilerdir. Bu tür dergiler reklam, sponsorluk ve dergi satışlarından elde ettikleri gelirlerle yayım hayatlarına devam etmektedirler. İkincisi baskı açısından profesyonel olmayan Fanzin dergi diye bilinen fotokopi ile çoğaltılabilen dergilerdir. Fanzin dergilerin baskı maliyetleri düşük olduğundan özellikle gençler tarafından tercih edilmektedir.

Fanzin Dergiler Değersiz Midir?

Dergilerin değeri içerisinde bulunan bilgi, fikir ve düşüncelerin özgünlüğü ve yazarların kaleminin gücüne göre değerlendirilmektedir. Dolayısı ile fanzin dergiler içeriğine göre değerli yada değildir.

Dijital Dergi Nasıl Hazırlanır?

E-Dergi Nasıl Hazırlanır?

Yeni Nesil Dergicilik yani dijital dergi hazırlama süreçleri geleneksel dergi hazırlama süreçleriyle bir çok alanda benzerlik göstermektedir. Ancak yayın, baskı, dağıtım, iletişim anlamında geleneksel dergilerden ayrışmaktadır. Dijital Dergicilik Okulu ile geleceğin editör adaylarına dijital dergi yayınlama süreçlerinde gerekli eğitimleri vererek kendi dergilerini yayınlamalarına olanak sağlıyoruz.

Dijital Dergi Hazırlamak Zor mu?

Zorluk kişiden kişiye göre değişen bir durumdur. Dijital Dergicilik Okulu’ndan eğitim alan öğrenciler için Dijital Dergi hazırlamak zor değil. Dijital Dergicilik Okulu ile geleceğin editör adaylarına Dijital Dergi nasıl hazırlamayı verdiğimiz eğitimlerle kolay hale getiriyoruz.

Ekip Lideri Olmak İster Misiniz?

🙂 Dergi yayınlayacağız, ekip liderliği nereden çıktı şimdi?

Evet, Dergicilik bir ekip yönetimidir. Dergiyi yönetmek, devam ettirmek, dergi yazarları ile iletişim kurmak, onları bir arada tutmak için  bir ekip liderine ihtiyaç vardır. Peki kim bu lider? Dijital Dergicilik Okulu’nu başarıyla tamamlayan ve editör unvanı kazanan gençlerimiz dergi ekibinin lideri oluyor. Ben yapamam demenize gerek yok, daha önce eğitim alan ve bunu başarmış öğrencilerimiz liderlik eğitimi aldıklarının farkında bile değillerdi. Dijital Dergicilik Okulu siz değerli gençlerimizin yeteneklerinin farkında. Biz sadece sizlere, yani geleceğin yazarlarına, editörlerine, çizerlerine, şairlerine eşlik etmek için buradayız.  Dönem sonunda editörlük unvanınızın yanında liderlik yeteneklerinizi de keşfettiğinize birlikte şahitlik edeceğiz.

Dergi Periyodu Nasıl Belirlenir?

Dergiler süreli yayınlar kategorisinde değerlendirilmektedir ve belirlenen sürelerde yeni sayının yayımlanması beklenmektedir. En çok tercih edilen aylık olarak yayımlamakla birlikte, derginizi; haftalık, aylık, üç ayda bir, altı ayda bir, yılda bir gibi periyotlar ile yayımlayabilirsiniz. Bunların dışında iki haftalık ve iki aylık periyotlar dergicilikle kapanmayı en hızlı getiren periyotlardır. Bu periyotları tavsiye etmiyoruz.

Neden Tematik Dergicilik?

Dijital Dergicilik Okulu ile, siz değerli gençlerimizin belli bir alanda uzman olmasını hedeflemekteyiz.

Her şeyi bilen değil, alanında uzman olmanızı arzu ediyoruz.
İlgi duyduğunuz bir alanda araştırma, inceleme ve irdeleme yapıp, edindiğiniz veriyi/bilgiyi kendi bilgi, birikim ve düşüncelerinizle yoğurarak değer/düşünce üretmeniz, geleceğin düşünürleri olmanız yolunda sizleri bir üst basamağa taşıyacaktır.
Bu sebeple derginiz için bir tema belirlemenizi ve belirlediğiniz alanda derginizi hazırlamanızı bekliyoruz. Derginizin temasını belirlerken, ikinci, üçüncü, beşinci, onuncu sayılarını da düşünerek belirlemeyi ihmal etmeyin. Derginizin ilk sayısını yayımlayarak dergici editör unvanını elde edebilirsiniz ancak iyi bir dergici ve bu alanda uzman sayılabilmek için yeni sayılarınızı da belirleyeceğiniz periyodlarda yayımlamanız okurlarınız tarafından beklenir.

Dergilerin TemelÖzellikleri Nelerdir?

*Dergi en az 2 sayfadır. 4-8-12-16-20-24-28-32 sayfa olabilir.
*Dergiler el yazısı ile veya bilgisayarda tasarlanabilir.
*Dergide mutlaka logo ve künye bulunur. Logoda ve künyede derginin hangi alan dergisi olduğu bilgisi mutlaka yer alır. Katkıda bulunanlar künyede yer alır.
*Künyede derginin periyodu belirtilir. (Aylık, haftalık, 3 aylık gibi.)
*Dergiler ekip çalışması ile hazırlanır ve yayımlanır. Dergide editör dışında en az üç kişiden oluşan bir yayın kurulu oluşturulmalıdır.

Fanzin Dergiler Nasıl Basılır?

Fanzin dergilerimizi bilgisayar ortamında veya kağıda elle yazarak tasarlayabiliriz. Bilgisayarla yapılan dergi tasarımları doğruda yazıcıdan ilk baskı alınır. Elle tasarlanan dergiler sayfa sayfa yazılır, çizilir ve doğrudan fotokopi makinası ile çoğaltılabilir. Ya da tarama yapılarak bilgisayar ortamına aktarılır ve yazıcı marifetiyle ilk baskı alınır. İlk baskı alındıktan sonra fotokopi makinası ile çoğaltım yapılır.

Dijital Dergiler Nasıl Yayınlanır?

Dijital Dergiler yayına hazır olduktan sonra çeşitli iletişim araçları ile okuyucu ile paylaşılabilir. Genelllikle pdf formatında yayınlan dijital dergilerin kalıcı bir iletişim kanalından paylaşılabilmesi amacıyla dergiler internet sitesi kurulumu yapmaktadırlar. Hem okuyucu ile iletişimi kalıcı hale getirmek hem de dergileri görenlerin sayısal olarak görülebilmesi için kullanılan bu yöntem daha çok kurumsal ve sektör dergileri tarafından tercih edilmektedir. Zira internet sitesi açmak, yönetmek sitenin yapısına göre maliyetli olabilmektedir. Son yıllarda e-dergiler olarak dijital dergilerinde bazı internet alışveriş siteleri üzerinden pazarlandığı görülmektedir. Mobil uygulamalar vasıtasıyla aylık belirli bir ücret karşılığında birçok derginin okunabildiği dergi platformlarda okuyucu sayısı arttıkça, yayıncıları bu uygulamalara yönlendirmektedir.

Dijital Dergicilik Okulu öğrencileri, kendi dergilerini nerede yayınlayacaklar?

Dijital Dergicilik Okulu’ndan eğitim alan ve kendi dergisini yayınlayarak editör unvanı kazanan öğrencilerimizin dergilerini  www.dijitaldergicilikokulu.com  ve www.dergicilikokulu.com adreslerinde ücretsiz olarak yayınlıyoruz.

Dergilerde Alıntı Yapılır mı?

Dergilerimizde Neden Alıntı Yapmamalıyız?

Dergilerin değerini belirleyen temel faktörlerden biri derginin özgün olmasıdır. Ve alıntıların fazla olduğu dergiler değersizleşir.
Dijital Dergicilik Okulu kapsamında çıkarılacak dergilerde internetten veya kitaplardan kopyala-yapıştır yaparak sayfaların
doldurulmasına asla müsaade edilmemektedir.
Bir değerlendirme tahlil deneme yazınızda en fazla üç cümle başka yazardan alıntı yapılabilir.
Okumak ve dinlemek şüphesiz en güzel bilgi edinme kaynaklarımız.
Okumayı sevmeyen bir dergici düşünülemez.
Dijital Dergicilik Okulu olarak sizlerin başkaca kaynaklardan okuyarak edindiğiniz veriyi/bilgiyi kendi bilgi birikiminizle birlikte harmanlayarak yeni değer/düşünce üretmenizi istiyoruz.
Dergilerde yayımlayacağınız yazılar size aitse biz okurlar için değerli olacaktır.
Evet, derginiz yayımlandığında bizler o dergilerin okurları olacağız.